Opis
„Rysa na raju. My i niepełnosprawni.”
Książka jest zapisem dwunastu rozmów ze znanymi osobowościami polskiego życia politycznego, naukowego i artystycznego. To, co łączy wszystkie konwersacje, to przewodni temat niepełnosprawności – jako zjawiska, do którego często trudno się jednoznacznie ustosunkować, a wymaga tego od nas coraz częściej współczesna rzeczywistość. To próba zmierzenia się ze stereotypami, które narosły przez lata wokół tematu niepełnosprawności – zwłaszcza zaś wokół upośledzenia umysłowego, które, jak przekonują twórcy projektu i ich interlokutorzy – nie musi być traktowane jako dysfunkcja i niepełnosprawność w ogóle. Może być ujmowane jako specyficzny sposób bycia człowiekiem, stanowić pozytywną wartość i przyczyniać się do wzbogacenia życia nas wszystkich.
Do udziału w projekcie udało się zaprosić szacowne grono interlokutorów składające się ze znanych ludzi nauki, polityki i sztuki. Mówią między innymi (wg kolejności w książce) – Zbigniew Szawarski, Marek Bieńczyk, Ewa Łętowska, Wiesław Godzic, Joanna Kołaczkowska, Magda Łazarkiewicz, Agnieszka Grochowska, ks. Andrzej Szostek, ks. Jan Sochoń, Jerzy Hausner, Bartłomiej Topa, Artur Andrus…
Co czyni projekt ciekawszym, to fakt, że żaden z rozmówców nie zajmuje się zawodowo tematyką niepełnosprawności, a zatem ich spojrzenie jest świeże, a wnioski wynikają wyłącznie własnych przemyśleń, osobistych doświadczeń i obserwacji.
Za fotografie towarzyszące rozmowom odpowiada duet fotografików – Anna Orłowska i Mateusz Lipiński. W tworzeniu zdjęć do książki wykorzystali zabytkowy wielkoformatowy aparat, który służył do robienia zdjęć portretowych przez ponad sto lat.